Vánoce

Angličtina bez biflování / Významné dny / Vánoce

Vánoce v Anglii

Vánoční dárek

Jiný kraj, jiný mrav. Toto rčení platí pro každou zemi během významných svátků dvojnásob. Pojďte s námi nahlédnout, jak se slaví Klikni pro výslovnostChristmas (Vánoce) Klikni pro výslovnostin England (v Anglii)! Představíme vám pokrmy, které nesmí chybět na sváteční tabuli, Klikni pro výslovnosttraditions (zvyky), které Klikni pro výslovnostthe British (Britové) rádi dodržují a dozvíte se, jak si v Anglii užívají Klikni pro výslovnostthe holiday spirit (nejkrásnější svátky v roce).

Období před Vánoci

Britové zažívají stejně jako všichni ostatní Klikni pro výslovnostChristmas rush (předvánoční shon). Nakupování a balení dárků, Klikni pro výslovnostmailing out Christmas cards (rozesílání vánočních přání), krásná a bohatá výzdoba domu i zahrady, Klikni pro výslovnostdecorating a Christmas tree (strojení stromečku). Nic z toho nesmí chybět. V Česku v tomto období také pečeme spoustu cukroví, této tradici Britové nepřivykli tolik jako my a sladké dobroty na vánoční stůl si rádi koupí. Všichni už se před Vánoci těší, co jim letos Klikni pro výslovnostFather Christmas (Otec Vánoc) přinese pod stromeček. V období před Vánoci chodí děti od domu k domu a zpívají lidem Klikni pro výslovnostChristmas carols (koledy). Za to dostanou peníze, které si mohou nechat. Koledovat chodí i někteří dospělí, kteří peníze věnují charitě.

Klikni pro výslovnostChildren write letters to Father Christmas (Děti píšou Otci Vánoc dopis) Klikni pro výslovnostdescribing the items they would like to find under the tree on Christmas morning (se seznamem dárků, které by si přály najít na Štědrý den pod stromečkem).

Dárky naděluje Otec Vánoc

24.12. Klikni pro výslovnostChristmas Eve

Děti nahlas přečtou svůj dopis Otci Vánoc Klikni pro výslovnostand then throw them into the fireplace (a pak jej vhodí do krbu). Klikni pro výslovnostSo they will float up the chimney and fly to Father Christmas on the North Pole. (Jedině tak prý mohou vzletět komínem až k Otci Vánoc na Severní pól.) Pokud dopis neshoří dokonale, musí se napsat znovu. Otec Vánoc chodí přes noc po domech a rozdává lidem dárky. Při té příležitosti nechávají děti Klikni pro výslovnoststockings (velké červené punčochy) zavěšené na krbu či prázdné povlaky od polštářů na rámu postele a doufají, že jim tam budou ráno po probuzení nadělené krásné dárky.

25.12. Klikni pro výslovnostChristmas Day

Ráno děti naleznou dárky pod stromečkem, mohou si je rozbalit a právě v tento den jsou pro ně ty opravdové Vánoce.

Vánoční krocan

Po rozbalování dárečků se rodina chystá na velkou hostinu, která se podává přesně ve dvanáct! Na slavnostním stole můžete vidět zřídkakdy používané sklo a porcelán, nablýskané příbory a velkou spoustu jídla. Oběd začíná přípitkem a rozlomením tzv. Klikni pro výslovnostChristmas crackers, což jsou papírové tuby, ve kterých se ukrývá malý dárek.

Tradičním vánočním obědem je pro Brity Klikni pro výslovnostturkey (pečený krocan) s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou (Klikni pro výslovnostgravy). V Anglii milují vánoční dezerty. Mezi ně se řadí například Klikni pro výslovnostChristmas pudding (vánoční pudink). Ten ovšem nevypadá jako ten náš, který známe. Vánoční pudink si představte spíše jako kakaovou buchtu, plněnou švestkami, oříšky, kandovanou pomerančovou a citronovou kůrou, kandovaným zázvorem a rozinkami.

V pudinku nesmí chybět ani alkohol. Tradiční je Brandy. Oblíbené jsou také koláčky s kandovaným ovocem. Během Vánoc si v Anglii rádi vaří Klikni pro výslovnostChristmas punch (vánoční punč). Ten se připravuje z vína a dalších alkoholických přísad, ovoce a koření. Tento punč Britové opravdu milují. Po slavnostním obědě se celá rodina odebere k televizi a společně sleduje tradiční Klikni pro výslovnostthe Queen's Christmas speech nebo Klikni pro výslovnostthe Queen's Christmas Message nebo také Klikni pro výslovnostHer Majesty's Most Gracious Speech (vánoční projev královny Alžběty II).

Boxind day shopping / nakupování

26.12. Klikni pro výslovnostBoxing Day

Jedna z legend praví, že se tento den jmenuje Boxing Day díky krabičkám s jídlem, které v minulosti bohatí rozdávali chudým. Podle jiné legendy se zase otevíraly kasičky v kostelích a obnos se rozdával chudým.

Nejen v Anglii, ale také např. v Kanadě, Australii a na Novém Zélandu je Boxing Day známý jako Klikni pro výslovnostshopping holiday (svátek nakupování), podobně jako Black Friday ve Spojených Státech.

Vánoční zvyky a tradice v Anglii


Vánoční stromeček

Někteří Britové Klikni pro výslovnosttrim the Christmas tree (zdobí vánoční strom) už na začátku prosince. Díky tomu si prodlouží vánoční atmosféru. Pod ozdobený stromeček se už uloží dárky, které se však rozbalují až na Klikni pro výslovnostChristmas Day 25. 12. Děti rády dárečky osahávají a hádají, co se může uvnitř dárků skrývat.

Klikni pro výslovnostNativity Plays and Cribs (Představení O narození a betlémy / jesličky)

Vánoční betlém / jesličky

Slovo nativity pochází z latinského slova 'natal' (narození). A protože Vánoce jsou oslavou zrození Klikni pro výslovnostJesus Christ (Ježíše Krista), stalo se tradicí Klikni pro výslovnostfor primary / elementary schools (na základních školách), že děti udělají představení o narození Ježíška pro rodiče a přátele školy.

Zdobení domu

Kromě zdobení stromu si Britové potrpí také na ozdobení jejich domů. Někteří se spokojí s pár světýlky nebo nápisem Klikni pro výslovnostMerry Christmas v okně, jiní si svůj dům doslova obalí barevnými nebo bílými či žlutými světýlky a postavičkami.

Vánoční pohlednice

Posílání vánočních pohlednic je pro Brity zkrátka nutnost. Tyto Klikni pro výslovnostChristmas cards rozesílají rodině a známým, a přejí jim krásné prožití svátků. Vánoční přání se dává také jako "příloha" k dárkům.

Christmas crackers

Jak už bylo zmíněno, před vánočním obědem se otevírá Klikni pro výslovnostChristmas cracker. Je to papírový váleček, ve kterém se ukrývá buď dáreček nebo papírek s přáním či anekdotou. Váleček ve tvaru bonbonu v hezkém balicím papíru vezme z každé strany jedna osoba, společně zatáhnou, ozve se "výbuch", z crackeru se rozletí třpytivé konfety a dekorace a vypadne dáreček.

Klikni pro výslovnostKissing under the mistletoe (líbání pod jmelím)

Klikni pro výslovnostThe UK tradition of kissing under the mistletoe became popular throughout the 1800s. (Britská tradice líbaní pod jmelím se stala populární někdy po roce 1800.) Tato tradice se uchytila i u nás.

Odzdobení stromečku

Tradice říká, že musí vánoční strom z domu do 12 dnů od Vánoc. Jinak by celé rodině hrozila celoroční smůla, což nikdo nechce riskovat.

Vánoční idiomy a fráze


Christmast stocking stuffer Klikni pro výslovnostStocking stuffer

Klikni pro výslovnostIt's a small, usually cheaper, present that might be placed in a Christmas stocking. (Je to menší a spíše ne moc drahý dáreček, který lze umístit do vánoční punčochy).
Příklad: Klikni pro výslovnostI am looking for some stocking stuffers for my children. (Hledám nějaké dárečky do punčoch pro své děti.)


Klikni pro výslovnostDon’t look a gift horse in the mouth

Klikni pro výslovnostDon’t be ungrateful for a gift you received. (Darovanému koni na zuby nehleď). Příklad: Klikni pro výslovnost"Oh no, I don’t like thick books." "Don’t look a gift horse in the mouth." ("Ach jo, nemám rád tlusté kniky." "Darovanému koni na zuby nehleď.")


Klikni pro výslovnostTo beat the holiday blues

Klikni pro výslovnostTo overcome the melancholy, stress and frustration resulting from holiday preparation or resulting from the need to get back to your usual routine after a holiday. (Překonat melancholii, stres a frustraci z vánočního shonu nebo z návratu k normálu po svátcích). Příklad: Klikni pro výslovnostThe best way to beat the holiday blues is to spend time with loved ones. (Nejlepší způsob jak překonat stres z vánočního shonu je trávit čas se svými blízkými.)


Klikni pro výslovnostChristmas came early (this year)

Klikni pro výslovnostWhen someone receives some good news or something good happened unexpectedly. (Když se někomu přihodí přepvapivě či neočekávaně něco pozitivního). Příklad: Klikni pro výslovnostI have heard that you have won in the lottey. Christmas came early this year for you. (Slyšel jsem, že jsi vyhrál v loterii. Vánoce ti letos přišly trochu dříve.)


Klikni pro výslovnostWhite Christmas

Klikni pro výslovnostMeans a Christmas with snow. (Bílé Vánoce nastávají, když nasněží). Příklad: Klikni pro výslovnostDo not expect a white Christmas in South Africa. (Nečekej že by v Jižní Africe na Vánoce sněžilo.)


Klikni pro výslovnostChristmas comes but once a year

Klikni pro výslovnostThe fact that Christmas happens only once a year and we should enjoy it to the fullest, is often used as an excuse to spend more or indulge in food and drinks. (Skutečnost, že jsou Vánoce jednou za rok a měli bychom si je užít naplno, se často používá jako omluva, že více utrácíme a dopřáváme si více jídla i pití. Příklad: Klikni pro výslovnostWe should stop eating these chocolate truffles but Christmas comes but once a year, so let's have one more. (Měli bychom přestat pojídat ty čokoládové pralinky, ale Vánoce jsou jednou za rok, tak si dejme ještě.)


Vánoce v USA - zajímavosti:

Vánoce v Anglii jsou spjaty s mnoha hezkými zvyky a tradicemi. České Vánoce sice probíhají trochu jinak, avšak je dobré obohatit se a inspirovat sebe nebo své okolí o nové poznatky ze zahraničních oslav Vánoc.

Kam dál?

Můžete jít na stránku s přehledem svátků a významných dnů nebo se podívat na nejbližší významné dny, kterými jsou Silvestr a Nový rok. Také by vás mohla zajímat stránka věnovaná přáním v angličtině.

Nezapomeňte se o Vašich znalostech Vánoc v Anglii starých i nově nabytých přesvědčit v našem speciálním testu Vánoce- Slovní zásoba

Pokud vám zde nějaká důležitá informace chybí, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům na sociálních sítích. Děkujeme!