Silvestr

Angličtina bez biflování / Významné dny / Silvestr
Přípitek - sklenice se sektem

Silvestr v Anglii

Oslavy posledního dne v roce jsou spojeny s šampaňským, bujarými večírky, zpěvem, ohňostrojem a dobrou náladou po celém světě. Jak se ale Silvestr slaví přímo v Anglii a jaké akce jsou s Novým rokem spojeny? To se dozvíte v dnešním článku!

Oslavy v Londýně

Asi největší poprask je okolo Silvestra v Londýně. Jeden z největších ohňostrojů můžete vidět přímo u Klikni pro výslovnostLondon Eye na břehu Temže v centru Londýna. Novoroční ohňostroj je opravdu velkolepou podívanou. Tento ohňostroj začíná až Klikni pro výslovnostBig Ben odbije silvestrovskou půlnoc. Ohňostroj, kterému přihlíží tisíce lidí, je doprovázen hudbou, a pro diváky tak nabízí nezapomenutelnou show. Zajímavostí je, že je tento ohňostroj už od roku 2014 zpoplatněn 10 librami, které jsou však všichni ochotni zaplatit. Pokud se někdo tohoto ohňostroje nemůže zúčastnit, může jej shlédnout v přímém přenosu v televizi, což také mnoho anglických rodin dělá. Velké akce a večírky pořádají mnohé kluby i londýnská O2 aréna.

Milé překvapení pro všechny silvestrovské turisty je, že metro v tyto dva dny jezdí zdarma.

Na Nový rok se v Londýně pořádá takzvaný Klikni pro výslovnostNew Year's Day Parade. Tento tradiční průvod tvoří hudebníci, tanečníci, akrobati a alegorické vozy, které zaplaví centrum města. Slavnostní průvod začíná ve 12:00 na Picadilly a končí v 15:30 na Klikni pro výslovnostParliament Square. Celý den je spojen s bohatým kulturním programem, kterého se účastní také průvod s 10 000 účinkujícími z 20 zemí světa. Stejně, jako v jiných zemích světa, je v Anglii 1. leden vyhlášen jako státní svátek. Lidé si posílají přáníčka esemeskami, emaily i kartičkami.

Anglické zvyky na Silvestra

Anglické zvyky na Silvestra

Silvestr v Anglii se slaví podobně jako u nás. Rodina i přátelé se schází, aby společně oslavili přechod z jednoho roku do toho nového. Na Silvestra Britové dodržují i některé zvyky. Mezi ty nejznámější patří "Klikni pro výslovnostFirst Foot" neboli První stopa. Tento zvyk dle tradice probíhá tak, že by na Nový rok měl jako první překročit práh domu mladý vysoký černovlasý muž s dárky v ruce, který do domu přinese štěstí. Jako dárky se většinou nosí sýry, pití nebo další delikatesy.

Při odbytí půlnoci se všichni Britové drží za ruce a zpívají tradiční hymnu nového roku, která se nazývá Klikni pro výslovnostAuld Lang Syne. Tato píseň jim připomíná, že by pro nové přátele neměli zapomínat i na ty staré. Píseň pochází ze Skotska a ze skotského dialektu může být překládána jako "Klikni pro výslovnostTimes gone by". To, jak zní a jaký má text, se můžete dozvědět zde: Auld Land Syne.

Stejně jako Češi, i Britové si rádi dávají předsevzetí. Mezi ty nejčastější patří: přestat kouřit, zhubnout, jíst více zdravě, více sportovat a utrácet méně peněz.


Oslavy Silvestra v USA

Největší oslavy Silvestra a Nového roku můžete najít v New Yorku na slavné Klikni pro výslovnostTimes Square. Právě zde se rok co rok sejdou tisícovky lidí, aby společně mohli sledovat obří světelnou kouli, která se spouští a přesně o půlnoci z ní vylétnou miliony malých konfet. Oslavy jsou spojeny i s hudebními vystoupeními různých hvězd světového formátu, poslechnout si můžete také úryvky ze slavných muzikálů. Následuje bohatý ohňostroj, který nabízí dech beroucí podívanou.

Silvestr v Anglii je spjat s mnoha zajímavými zvyky a tradicemi. Oslavy ale obecně probíhají podobným způsobem jako u nás, avšak je dobré obohatit se a inspirovat sebe nebo své okolí o nové poznatky ze zahraničních oslav Silvestra a Nového roku.

Kam dál?

Můžete se přejít na stránku s přehledem všech svátků a významných dnů nebo se podívat na ostatní anglo-americké svátky a významné dny.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace chybí, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům na sociálních sítích. Děkujeme!