Spojené státy americké

Angličtina bez biflování / Anglicky mluvící země / Spojené státy americké

Historie

Údajně se první Evropané (Vikingové) dostali na území USA okolo roku 1000, brzy jej však opustili. O mnoho významnějším je rok 1492, kdy Ameriku objevuje Kryštof Kolumbus. Své kolonie zde začali v 16. století vytvářet Španělé, Francouzi, Holanďané a Švédové. První britskou kolonií byla Virginie v roce 1607. Postupně zde vzniklo 13 britských kolonií: Massachusetts, New Jersey, New York, Rhode Island, Connecticut, New Hampshire, Pennsylvania, Delaware, Virginia, Maryland, North Carolina, South Carolina a Georgia.

Koloniím se stále více nelíbil útlak ze strany Británie, která stále zvyšovala daně a snažila se dostat z kolonií co nejvíc peněz, což vedlo až k otevřené válce mezi koloniemi a Británií a k přijetí Deklarace nezávislosti na Anglii 4. července 1776. Tento rok je pro Ameriku velmi významný a oslavuje se jako Den nezávislosti. Na slavné Deklaraci o nezávislosti se ve velké míře podíleli George Washington a Thomas Jefferson, kteří se později stali prezidenty.

Dalším mezníkem v historii Spojených států je občanská válka v letech 1861-1865. Válka je také známa jako válka Severu proti Jihu. Důvodem války byl spor o otroky. Průmyslový sever otroky nepotřeboval zato agrární jih ano. Tato válka skončila vítězstvím severu, což vedlo ke zrovnoprávnění otroků. Následující léta zaznamenala Amerika neobvyklý pokrok a ekonomický rozkvět. Stala se jednou z nejvýznamějších světových velmocí. 24. října 1929 došlo ke krachu na newyorské burze (též zvaný Černý čtvrtek, anglicky Klikni pro výslovnostBlack Thursday) a celý vyspělý svět zasáhla jedna z nejhorších světových krizí.

Po překonání této krize se začalo schylovat k 2. světové válce. Do ní byla Amerika přímo zatažena 7. prosince 1941 útokem na Klikni pro výslovnostPearl Harbor. Válka byla ukončena krátce po jaderném útoku na Hirošimu a Nagasaki. Po 2. světové válce začala další, tzv. Studená válka. Tato válka zůstala naštěstí jen na diplomatické úrovni. Podílelo se na ní komunistické SSSR a kapitalistické USA, které mezi sebou řešily spory, jež trvaly až do rozpadu SSSR.

Během tohoto období se USA a SSSR předháněli o to, kdo bude mít větší vliv ve světě. Součástí byl i souboj o dobytí vesmíru. V roce 1958 byla založena NASA, která se měla vyrovnat sovětskému vesmírnému programu, který měl v té době náskok. SSSR také jako první vyslala umělou družici i prvního člověka. Nakonec měla ale NASA úspěch s programem Apollo, který 20. července 1969 dopravil prvního člověka – Niela Armstronga na Měsíc. V tomto období došlo k několika velkým aférám. Dne 22. listopadu 1963 byl spáchán atentát na Johna Fitzeralda Kennedyho.

V první polovině 70. let byla rozpoutána aféra s názvem Klikni pro výslovnostWatergate, která zlomila vaz tehdejšímu prezidentovi Richardu Nixnovi. Spojené státy se také pustili do několika zahraničních misí s rozporuplnými reakcemi. Jmenujme například válku ve Vietnamu, operaci Pouštní bouře nebo válku v Koreji.

Základní informace
Rozloha: 9,826,630 km2 (z toho 6,76 % tvoří voda)
Počet obyvatel: 301,139,947
Hlavní město: Washington
Prezident: Donald Trump
Měna: Americký dolar ($)
Státní zřízení: Prezidentská federativní republika
Hustota zalidnění: 31 obyvatel/km2
Nejvyšší hora: McKinley (6194 m n. m.)
Nejnižší místo: Údolí smrti (-84 m n. m.)
Nejdelší řeka: Mississippi - Missouri (okolo 6200 km)
Vlajka USA

Vlajka USA


Znak USA

Státní znak USA

Geografie

Kontinentální část USA se rozkládá v Severní Americe. Za jižní hranicí se nachází Mexiko, za severní Kanada. Zajímavostí je, že hranice Kanada-USA je nejdelší nestřežená hranice světa. Na východě Spojené státy americké omývá Atlantský oceán, na západě Tichý oceán. K USA patří od roku 1867 také Aljaška, Hawaj, a mnoho dalších závislých území.

Mapa USA

Významná města

  • Klikni pro výslovnostNew York
  • Klikni pro výslovnostWashington DC.
  • Klikni pro výslovnostLos Angeles
  • Klikni pro výslovnostPhiladelphia
  • Klikni pro výslovnostChicago
  • Klikni pro výslovnostSan Francisco
  • Klikni pro výslovnostLas Vegas
  • Klikni pro výslovnostDetroit
Města USA
Socha Svobody

Politika

Již od svého vzniku jsou USA federativní republikou. V ní je nejdůležitější osobou prezident. USA se skládají z 50 států a 1 oblasti (Klikni pro výslovnostDistrict of Columbia) s vlastní vládou a zákony, které však musí být v souladu s ústavou. Státní správa se dělí na tři složky: zákonodárná (kongres), výkonná (prezident), soudní. Kongres se skládá z dvou komor - senátusněmovny reprezentantů. V senátu má každý stát jako zastoupení dva senátory. Celkový počet senátorů je tedy 100. Senátoři jsou voleni na 6 let, ovšem třetina senátu je volena každé dva roky. Sněmovna reprezentantů má celkem 435 členů. Počet zástupců každého státu je odvozen od počtu obyvatel v daném státě. Členové jsou voleni na 2 roky. Prezident je volen na čtyři roky a může být zvolen maximálně 2krát po sobě. Prezident není volen přímo. Volební systém je následující - každý stát má určený počet hlasů. Občané jednotlivých států pak rozhodují, komu všechny hlasy za daný stát připadnou. Proto se celkem často stává, že vítěz voleb získá méně hlasů než poražený kandidát. V USA můžeme sledovat 2 hlavní politické strany: Demokraté a Republikáni. Vlajka Spojených států je také nazývána Pruhy a hvězdy. Na vlajce je 13 horizontálních pruhů v barvách střídavě červené a bílé. To symbolizuje původních 13 států, které vyhlásily nezávislost. V levém horním rohu je modré pole s 50 bílými hvězdami, které symbolizují 50 současných států USA.

Významné osobnosti

první prezident George Washington, Thomas Jefferson, Neil Armstrong, Madeleine Albrightová, John Fitzgerald Kennedy, Barrack Obama

Významné osobnosti USA

Na obrázku zleva: Barrack Obama, George Washington, Neil Armstrong, Thomas Jefferson

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na stránku s dalšími anglicky mluvícími zeměmi nebo se rovnou podívat na jinou anglicky mluvící zemi, kterou je Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!