Tip č. 5: Pamatujte si logicky

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Pamatujte si logicky

Učit se, učit se, učit se! Opakování je matka moudrosti… Vzpomínáte? Tohle jsme jako malí slyšeli mockrát. Tato známá hesla vystihují princip mechanické paměti – tedy prosté opakování informací. Není to nic jiného než biflování, které všichni známe ze školy.


Mechanická paměť jen pro děti

Taky jste si všimli, že dnes už vám biflování nejde tak snadno jako dřív? To je tím, že s věkem klesá účinnost mechanické paměti. Bohužel na této paměti často stojí výuka cizích jazyků, protože je potřeba se naučit rozsáhlou slovní zásobu. I to je jeden z důvodů, proč mají dospělí mnohdy pocit, že na cizí jazyky nemají talent, nebo že už jsou na to staří, protože jim paměť neslouží.


Logická paměť – šance pro starší

Není třeba házet flintu do žita! Vedle mechanické paměti máme totiž také paměť logickou, která se s věkem naopak zlepšuje. A ještě jedna dobrá zpráva – logická paměť je účinnější než ta mechanická! Logickou paměť používáme tehdy, když si jednotlivé informace pamatujeme uspořádané v logických celcích. Tato paměť se dá použít i pro výuku cizích jazyků, ale je potřeba najít vhodné metody studia.


UNESCO doporučuje logiku

U nás zatím převládá metoda gramaticko-překladová, kterou všichni známe ze školy a která je založena na paměti mechanické – známé biflování slovíček a gramatických pouček. Naopak logickou paměť podporují některé u nás méně známé metody, z nichž většina vychází z poznatků bulharského neurologa a psychiatra Georgi Lozanova. Jeho poznatky doporučila k využití ve výuce jazyků i organizace UNESCO, a to už v sedmdesátých letech minulého století.


Jak si pamatovat logicky?

Jednou z těchto metod je metoda Imitum, kde se nebiflujete slovíčka ani gramatiku, ale posloucháte celé věty – chcete-li příběhy. Právě smysluplné věty a logické celky se do dlouhodobé paměti ukládají snadněji, stejně tak informace s emotivním nádechem. Proto si jednodušeji zapamatujete věty z běžného rozhovoru dvou lidí (podnapilý řidič s policistou, matka s pubertální dcerou,…) než slovíčka v seznamu pod sebou.

Takže zapomeňte na biflování a klasické metody, které jsou jen pro děti (protože my už na to nemáme dobrou mechanickou paměť). Místo toho využijte to, co nám rostoucí věk nabízí – čím dál lepší logickou paměť. A čím víc ji budete procvičovat, tím lepší a lepší bude. Logicky vzato je výhodné pamatovat si logicky…


Kam dál?

Na tip č. 6: Bavte se a učte zároveň
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!