Tip č. 20: Se slovníkem v posteli

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Se slovníkem v posteli

Čtete si rádi před spaním? Nebojte se vzít si do postele knížku v cizím jazyce. Se slovníkem to hravě zvládnete. Zapomeňte na klasiky a dejte přednost nějakému lehčímu žánru, třeba románu nebo detektivce. Rozhodně nebudete hned rozumět všemu, ale smysl určitě pochopíte a uvidíte, jak to vašemu studiu pomůže.


Každý autor má svůj slovník

Bez ohledu na jazyk, kterým člověk mluví, má každý z nás svůj slovník a často používanou slovní zásobu. Stejné je to i u spisovatelů. V češtině to často ani nepostřehnete, protože jí plně rozumíte. Ale v cizím jazyce vám nějakou chvíli potrvá, než si osvojíte slovník konkrétního autora. Do té doby budete ve svém slovníku listovat o sto šest. Ale po pár stránkách zjistíte, že se neznámá slova začínají opakovat, jednou nebo dvakrát si je najdete a zapamatujete. Pak už vám nic nebrání v tom, abyste četli skoro stejně rychle jako v češtině.


Hlavně nepřekládat!

Budete číst rychle, pokud nebudete každou větu chtít přeložit do správné češtiny. Jak už jsem zde několikrát zmínila – zapomeňte na češtinu. To byste mohli vhodný překlad jednoho slova hledat i celý den. Profesionální překladatelé by vám o tom určitě mohli dlouze vyprávět. Jenže vy nejste překladatelé, vy si chcete jen přečíst knížku a zjistit, o čem je – kdo koho miluje nebo kdo je vrah. Proto si ve slovníku hledejte slova jen v tom případě, že vám něco nedává smysl. Pokud nerozumíte jedné větě, tak se většinou nic neděje – pokud v ní není zásadní informace. To ale brzy poznáte, a pak má cenu si ji přeložit celou.

POZNÁMKA
V některých jazycích se můžete setkat s takzvanou „zjednodušenou četbou“. Jsou to knížky psané jednodušší formou daného jazyka a určené pro cizince.Kam dál?

Na tip č. 1: Najděte si svoji metodu
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!