Tip č. 1: Najděte si svoji metodu

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Najděte si svoji metodu

Pro začátek si zapamatujte, že cizí řeč se může naučit opravdu každý a v jakémkoliv věku. Je potřeba si jen najít správnou metodu a pomocné berličky, které budou vyhovovat právě vám.


Jak nenaletět?

Existuje široká řada metod, které nabízejí zaručeně nejefektivnější způsob, jak vás naučit cizí jazyk. Některé lze už od pohledu zařadit svou kvalitou k výrobkům z teleshoppingu, jiné jsou založené na nejmodernějších vědeckých poznatcích.

☛ Pozor, ne každá senzace je podvod, ale také ne každá senzace funguje. ☚

Opravdu není snadné se v tom zorientovat, ale kvalitní metodu na výuku jazyků si většinou můžete zdarma a nezávazně vyzkoušet. Někdy se jedná o ukázkovou hodinu v jazykové škole, jindy o demo nebo online lekci zdarma. Nikdy nekupujte nic, co si nemůžete zkusit nebo prohlédnout!


Základní typy metod, jak se učit cizí jazyk


  • Přirozená metoda má své kořeny ve starověku, kdy se cizí jazyky vyučovaly stejně, jako se dítě učilo svoji mateřštinu – posloucháním a napodobováním. Žák se většinou učil v cizojazyčném prostředí nebo byl jeho učitel rodilý mluvčí. Při výuce se mluvilo pouze cizím jazykem. Dnes se k tomuto trendu úspěšně vrací řada metod. Každý jsme se tímto způsobem naučili svůj rodný jazyk, tak proč se nenaučit i další?

  • Přímá metoda vznikla v 19. století a z velké části vychází z přirozené metody. Velký důraz se klade na konverzaci a mluvený projev. Výuka bývá založena na kladení otázek a odpovědích. Rodný jazyk se nepoužívá a psát se naučíte až poté, co danou látku zvládnete ústně.

  • Gramaticko-překladová metoda se používala ve středověku a úspěšně přežívá ve školách dodnes. Určitě jste si biflování slovíček a opisování gramatických pravidel z tabule vyzkoušeli na vlastní kůži, ať už v dobách povinné němčiny, ruštiny nebo angličtiny. Tato metoda se příliš nevěnuje správné výslovnosti, zaměřuje se hlavně na gramatickou správnost. Nutno podotknout, že valné většině lidí nevyhovuje.

Z těchto základních metod vychází celá řada dalších, které se zároveň opírají o vědecké poznatky z oboru psychologie, lingvistiky apod. Každý člověk je jiný a to, co pomohlo vašim známým, nemusí pomoci vám. Proto zkoušejte, hledejte a vybírejte – a hlavně to hned nevzdávejte!


Kam dál?

Na tip č. 2: Zapomeňte na to, jak vás učili učit se
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!