Tip č. 2: Zapomeňte na to, jak vás učili učit se

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Zapomeňte na to, jak vás učili učit se

ZE ŽIVOTA

Pracovala jsem ve firmě, kde kromě Čechů byli mými kolegy Ukrajinci, Srb nebo třeba Moldavan. Všichni cizinci navštěvovali kurzy češtiny, kde na ně lektorka nemluvila česky, ale anglicky, a učila je hlavně česká slovíčka a gramatiku. Srbský kolega s námi komunikoval pouze anglicky, ale ostatní se snažili mluvit česky v práci i mimo ni.
Během velmi krátké doby byl rozdíl v češtině mezi cizinci propastný. Klasické biflování slovíček a gramatiky Srba česky mluvit nenaučilo. Ostatní sice dělali chyby, ale dokázali se slušně domluvit. Poslouchali, napodobovali a mluvili. A my jsme je trpělivě opravovali…

Mgr. Hana Dragounová
autorka ebooku 20 tipů

Některé věci se člověk v životě nabiflovat musí – třeba vyjmenovaná slova. Ale proč jsme se museli pořád něco učit nazpaměť po celou naši školní docházku? A popravdě, kolik si toho dnes pamatujeme? Co z toho umíme použít? Když si odpovíte upřímně, tak zjistíte, že tudy cesta nevede.

Je hluboce zakořeněným omylem, že bez biflování se člověk cizí jazyk nenaučí. Na základní i střední škole se nějaký cizí jazyk všichni povinně šprtáme řadu let, ale proč se tedy více než polovina Čechů domluví jen česky? Právě proto, že šprtání slovíček a gramatiky ještě nikoho k perfektní angličtině nedovedlo.


Zkuste to opačně

Zkuste zapomenout na to, jak jste se jakýkoliv cizí jazyk učili ve škole. Jak vidíte, tato metoda nefungovala. Vyzkoušejte opačný postup – neučte se z našprtaných slovíček a gramatických pravidel skládat věty, ale učte se rovnou celé věty, ze kterých pochopíte gramatiku a zapamatujete si z nich slovíčka.


Návrat do dětských let

Vlastně se jen vraťte k metodě, kterou jste používali k učení už dříve. Nebo si snad nepamatujete, jak jste se učili jako malé děti češtinu? Nejdříve jste se naučili rozumět celým větám, pak jste je začali opakovat a postupně jste se naučili bez problémů mluvit. O nějaké gramatice nebo šprtání slovíček se vám tehdy ani nesnilo. A umíte česky? Umíte! Uměli jste česky dřív, než vás ve škole začali učit českou gramatiku? Uměli!


Takže co dál?


  • Krok číslo 1
    Vybrat si některou z řady metod, které neučí cizí jazyk šprtáním gramatiky a slovíček, ale přirozeně – poslechem.

  • Krok číslo 2
    Zapomenout na to, jak jste se cizí jazyk učili ve škole. Představte si, že jste se nikdy žádný cizí jazyk neučili. Jen tu svoji mateřštinu. A v této metodě dál pokračujte: poslouchat – porozumět – napodobovat!.

Jen tak se naučíte v cizím jazyce přímo myslet a jen tak ho budete ovládat tak dobře, jako češtinu.


Kam dál?

Na tip č. 3: Cizí jazyk nepřekládejte, myslete v něm
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!