Tip č. 19: Opisujte!

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Opisujte!

Taky vám ve škole vtloukali do hlavy, že opisovat se nemá? Neplatí to vždy a všude. Například při studiu cizího jazyka je to velmi výhodné. Když už musíte vyplňovat nějaké cvičení na gramatiku nebo slovíčka, je lepší na to jít jinak.


Nevyplňujte, ale opisujte!

Když jenom doplníte chybějící slovíčko, nic moc vám toto cvičení nedá. Když ale opíšete celou větu, do které slovíčko doplníte, pak to má pro vás podobný efekt, jako když opakujete věty z nahrávek. Váš mozek vnímá celou větu, snadněji si z ní zapamatuje gramatiku i slovní zásobu (už jsme si říkali o logické paměti) a z obyčejného testu nebo cvičení se tak stane výuka, která vás může naučit něco nového.


Nebuďte stroje

Opisování má při výuce jazyků smysl tehdy, když u toho přemýšlíte a vnímáte smysl vět. Pokud jen bezmyšlenkovitě opisujete cizí text a vlastně ani nevíte, co píšete, ztrácíte čas. Proto jsou k opisování vhodná právě různá cvičení na doplňování slov. Větu nejen opíšete, ale musíte jí také rozumět, abyste do ní dokázali doplnit správné slovo.

Tato pomocná metoda při studiu jazyků se může zdát poněkud pracná, ale má své výsledky. Nemusíte větu napsat stokrát, abyste si ji zapamatovali, někdy to stačí jen jednou a soustředěně.


Kam dál?

Na tip č. 20: Se slovníkem v posteli
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!