Tip č. 14: Po studiu relaxujte

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Po studiu relaxujte

Máte pocit, že nejste schopni si nic pořádně zapamatovat? Poctivě se učíte a ještě poctivěji to zapomínáte? Možná je chyba jen v tom, že svůj mozek přetěžujete a nedáte mu dost prostoru pro to, aby nové informace stihl zpracovat a uložit do paměti. Lidská paměť je totiž jako guláš – taky potřebuje nechat uležet.


Mozek potřebuje čas

Věděli jste, že když se něco naučíte, trvá to jeden až dva dny, než nové informace mozek roztřídí, správně zařadí a uloží? A pokud si během této doby nedopřejete relaxaci nebo dostatek pořádného spánku, velká část těchto informací se poztrácí. Není to škoda?

Nejúčinnější je proto učení odpoledne a večer, protože následuje spánek, který usnadňuje zpracování čerstvě naučených informací. Z ranního a dopoledního učení si toho zapamatujeme méně, jelikož do večera mozek zahltíme ještě dalším množstvím informací. Při ukládání pak nedokáže rozlišit, co jsou důležité informace k zapamatování a co může klidně vypustit.


Po studiu si dejte dvacet

Jestli chcete podpořit okamžité zpracování toho, co jste se právě naučili, stačí se na konci výuky úplně uvolnit a relaxovat. Stačí 10 – 20 minut k tomu, aby mozek nepoztrácel to, co jste se pracně naučili. Relaxace musí být opravdu hluboká, aby měla požadovaný účinek. Pokud se nedokážete sami uvolnit, zvolte si některou z relaxačních či meditačních technik. Pomohou vám uvolnit napětí a osvobodit mysl od nepotřebných myšlenek. Když se vám během relaxace podaří usnout, je to pro vaši paměť ještě lepší.


Nestřídejte studium s relaxací

Pokud se ale potřebujete učit dlouho a intenzivně, zapomeňte na střídání studia a spánku. Když se totiž tyto dvě fáze střídají krátce po sobě, mozek se se změnami nestíhá vyrovnat. Poznáte to tak, že když budete chtít spát, nebudete moci dlouho usnout. A když se budete chtít učit, nebudete se moci soustředit, protože váš mozek ještě nebude dostatečně probuzený. V průběhu dne je lepší střídat studium s fyzickou aktivitou a v noci si dopřejte alespoň 8 hodin spánku. Dostatečně dlouhý spánek totiž naší paměti velmi svědčí.

Někdy stačí drobnost a vaše úsilí má konečně výsledky. Nezapomeňte tedy, že mozek se nesmí zahltit informacemi. Studujte radši kratší dobu a nakonec si dopřejte hlubokou relaxaci, která vám pomůže nové informace uložit do paměti.


Kam dál?

Na tip č. 15: Trénujte paměť
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!