Tip č. 11: Bavte se s rodilým mluvčím

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Bavte se s rodilým mluvčím

Stydíte se na rodilého mluvčího promluvit jeho jazykem? Bojíte se, že ještě nemluvíte tak dobře, aby se vám nesmál? Nebo vás znervózňuje, že vám nebude rozumět a vy se budete cítit trapně? Vaše obavy jsou naprosto zbytečné, a pokud se jimi necháte ovládnout, uškodíte jen sami sobě.

ZE ŽIVOTA

Jako studentka jsem odletěla do Skotska na brigádu s tím, že anglicky se po mnoha letech učení na škole skoro nedomluvím. Když mi jednou u cesty zastavilo auto, tak jsem ani netušila, že mi ten Skot nabízí odvoz. Zoufale jsem přiznala, že mu skoro vůbec nerozumím. V tu chvíli přepnul do „normální“ angličtiny bez přízvuku, mluvil pomaleji a než mě vysadil, poprvé jsem si anglicky popovídala s rodilým mluvčím. Ale hlavně, úžasně mi stouplo sebevědomí a nebála jsem se už anglicky mluvit.

Mgr. Hana Dragounová
autorka ebooku 20 tipů

Získejte body za snahu

Každý člověk totiž ocení, když se cizinec snaží mluvit jeho řečí. A vůbec nemusí mluvit dokonale. Stačí totiž, že to zkouší. I nepříliš povedená věta dokáže navodit přátelskou atmosféru, protože je považována za projev zájmu o cizí zemi, řeč a kulturu. Je proto hloupost mluvit třeba na Němce anglicky jen proto, že v angličtině jste si jistější. Pokud v Německu vedete obchodní jednání a na úvod prohodíte pár německých slov, uvidíte, jak si obchodní partnery nakloníte. A dál už klidně pokračujte anglicky, když je to pro váš obchod výhodnější.


Přiznejte, že nerozumíte

Při rozhovoru s rodilým mluvčím se nebojte naznačit, že mu nerozumíte. Většinou na to lidé zareagují tak, že začnou mluvit pomaleji a srozumitelněji, nebo to zopakují jinými slovy. Od rodilého mluvčího můžete také pochytit správnou výslovnost, stavbu vět i nová slovíčka.

Pokud máte to štěstí, že se s rodilým mluvčím stýkáte častěji, nebojte se požádat ho o to, aby vás opravoval. Když řeknete něco špatně a rodilý mluvčí vás opraví hned a přesně v tom konkrétním případě, snadněji si to zapamatujete. Za své chyby se nemusíte stydět a rodilé mluvčí většinou těší, když mohou někomu pomoci zlepšit svůj jazyk.

Snažte se využít každé příležitosti promluvit si s rodilým mluvčím. Uvidíte, jak rychle uděláte velké pokroky. Hlavní je nestydět se a nebát se! Poslouchání a napodobování jejich řeči je nejpřirozenější cesta, jak se cizí jazyk naučit.

Kam dál?

Na tip č. 12: Kolik rodilých mluvčích posloucháš, tolik přízvuků znáš
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!