Tip č. 10: Studujte s chutí

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Studujte s chutí

Už jste zkoušeli začít studovat jazyky, ale nikdy jste se nedostali dál než za pár úvodních lekcí? Nejste jediní. Spousta lidí se přihlásí do kurzu a poctivě se učí. Prezenční kurzy totiž vyžadují pečlivou a pravidelnou přípravu, jinak byste byli oproti ostatním pozadu.


Jak skončit snadno a rychle

Stačí ale, abyste jednou měli náročný týden, nestihnete se na učení ani podívat a na kurz jdete nepřipravení. Samozřejmě se cítíte nepříjemně a obáváte se, aby to lektor nebo ostatní nepoznali. Bojíte se trapasu. Když jste se doma nepřipravili, nestíháte ani v hodině. Doma pak musíte dohnat jak minulou domácí přípravu, tak učivo z poslední hodiny… a už se to na vás nabaluje a skluz roste a roste a vy jste čím dál tím víc ve stresu. Jak z toho ven? Nejjednodušší je vzdát to – a to jste taky jako většina lidí udělali, že?


Jde to i jinak

Je čas na nový začátek – začít znovu a jinak. Nejdříve si vyberte kurz, který vám bude vyhovovat. To znamená, který vás nebude nijak stresovat. Kurz, který maximálně odpovídá vašim potřebám, vašemu životnímu stylu a dennímu režimu. Musíte se vyvarovat stejných chyb, které vám už dříve překazily vaši snahu naučit se cizí jazyk.

Pokud máte časově náročné zaměstnání nebo jiné povinnosti, najděte si lektora na soukromé hodiny anebo speciální kurz pro samouky. Dnes už kurzy pro samouky neobsahují jen učebnici a nahrávky na CD. Řada kurzů funguje na internetu a díky vašemu počítači, tabletu nebo chytrému telefonu nejste omezeni místem ani časem studia. Navíc jsou tyto kurzy mnohem propracovanější, zajímavější a účinnější.


Hlavně nepřepálit start…

Když už máte vybraný kurz a metodu, jak se jazyk učit, dejte se do toho. Pozor ale na to, abyste si toho v počátečním nadšení na sebe nenabrali příliš mnoho. Zase byste přestali stíhat, cítili byste výčitky… a víte, jak to dopadlo minule. Při studiu postupujte raději po malých krůčcích, dávejte si jen malé úkoly, které budete schopni určitě zvládnout. Z každého zvládnutého úkolu budete mít radost a tento dobrý pocit vás bude ve studiu pohánět dál.

Nemá cenu, abyste se k učení dokopali ve chvíli, kdy jste unavení, psychicky vyčerpaní z práce a nesoustředění. Když se do učení nutíte, je tu opět riziko, že si své studium cizího jazyka budete spojovat s nepříjemnými pocity. Učte se jen tehdy, kdy na to máte chuť a náladu. Po každém učení si chvilku odpočiňte. Za malé úspěchy se odměňujte a nezvládnutelné úkoly si nedávejte. Jen tak se můžete cizí jazyk naučit snadněji, rychleji a s chutí.


Kam dál?

Na tip č. 11: Bavte se s rodilým mluvčím
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!