Den díkůvzdání / Thanksgiving Day

Angličtina bez biflování / Svátky a významné dny / Den díkůvzdání

Jak se slaví americký svátek Thanksgiving?

Tradiční severoamerický svátek Thanksgiving Day (česky Den díkůvzdání) se v Americe slaví každý 4. čtvrtek v listopadu, v Kanadě každé 2. pondělí v říjnu. Jedná se o federální svátek, takže jej slaví všechny státy federace.

V tento den má většina lidí volno, které si často prodlouží tím, že si na pátek vezmou dovolenou. Školy jsou po oba dny zavřené. Někteří členové rodin bydlí napříč celými státy a tento svátek je pro mnohé jediná příležitost se s celou rodinou sejít a strávit společný čas až do neděle.

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších svátků v Severní Americe. Původně se jednalo o oslavy úrody, dnes už jde spíše o komerční svátek spojený s nákupy, americkým fotbalem či slavnostními průvody. Tradičním pokrmem pro tento den je krocan s domácí nádivkou a brusinkovou omáčkou. Jako dezert se nejčastěji volí dýňový koláč.

 

První Díkůvzdání roku 1621

Trocha historie

V září roku 1620 vyplula z anglického přístavu Plymouth loď s názvem Mayflower, která vezla budoucí osadníky Severní Ameriky. Cestující na lodi vešli do dějin jako Otcové poutníci (Pilgrim Fathers). Zakotvili v Cape Cod Bay nedaleko budoucího Plymouthu ve státě Massachusetts v USA.

Angličtí osadníci zde hledali nový domov. Nebyli však zvyklí na místní podnebí a tak měli problém s pěstováním úrody. Pomohli jim však místní domorodí obyvatelé a v roce 1621 spolu společně oslavili první Den díkůvzdání, aby poděkovali bohu za úrodu a sklizeň v uplynulém roce.

Roku 1863 Abraham Lincoln prohlásil tento den státním svátkem a stanovil ho na poslední čtvrtek v měsíci listopadu. Roku 1941 prezident Roosevelt stanovil Den díkůvzdání na 4. čtvrtek v měsíci. Chtěl tak dosáhnout zvýšení ekonomiky v letech, kdy má listopad 5 týdnů - následující den po Dni díkůvzdání se totiž považuje za záhájení vánoční nákupní sezóny - tzv. Black Friday.

Tento svátek tak tedy spadá do rozmezí dat od 22. do 28. listopadu. Letos jej slavíme 22. 11.

Tradiční pokrm na Den díkůvzdání - krocan

Typické pokrmy

Na svátečním stole nesmí chybět krocan s domácí nádivkou, u které si každá rodina pevně střeží svůj tajný recept. Jeho příprava však není vůbec jednoduchá. Musí zasytit celou rodinu a proto mívá 8–14 kg. Doba pečení bývá 6–7 hodin. Právo porcovat krocana je velká pocta. Porcování probíhá přímo na svátečním stole před zraky celé rodiny a většinou jej provádí nejdůležitější osoba v rodině nebo hlava té rodiny, u které se svátky slaví.

Nádivka pak má 2–5 kg. Typickými ingrediencemi jsou francouzský chléb, vlašské ořechy, rozinky, vývar, cibule, máslo, celer, jablka, petrželka, šalvěj, vejce, sůl a pepř. Mezi oblíbené přílohy patří brusinková omáčka, kaše, kukuřice, sladké brambory, knedlíky, hrášek, fazolové lusky, mrkev, kukuřičný chléb. Jako dezert se podávají koláčky různých druhů, čokoládový krém nebo nejvíce typický dýňový koláč. K pití se volí jablečný mošt.

Black Friday

Po sváteční večeři se jde brzy spát. Celá rodina se chystá na zítřejší nákupy, které ve většině obchodů začínají již v brzkých ranních hodinách. Obchodní centra mají přes noc zavřeno, aby se připravila na páteční nápor zákazníků. Tomuto dni se říká Black Friday (Černý pátek). Jedná se o zahájení severoamerické vánoční nákupní sezóny. Slevy dosahují 70–80 % a obchodní řetězce v tento den navštíví miliony lidí. Tržby jsou největší za celý rok.

Ušetření krocana

Jelikož se každý rok v tento den sní kolem 280 milionů krocanů (podle www.chcidoameriky.cz), od dob prvního prezidenta Bushe je každý rok tradičně udělena milost 1 až 2 krocanům, kteří se tak vyhnou pečení v troubě a přirozeně dožívají na farmě, kde kdysi bydlel Geroge Washington.

Pohádka na závěr

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na stránku s dalšími svátky a významnými dny nebo se podívat na nejbližší svátek v kalendáři, kterým jsou Vánoce.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!