Jak se slaví Velikonoce?

Velikonoce

Angličtina bez biflování / Významné dny / Velikonoce

Co vše víme o Velikonocích?

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou po celém světě Velikonoce (Klikni pro výslovnostEaster), které oslavují vzkříšení Ježíše Krista (Klikni pro výslovnostcelebrating the resurrection of Jesus Christ). V každém státě se však Velikonoce slaví jinak. Připravují se jiné pokrmy, dodržují se jiné zvyky a tradice a chod velikonočního období celkově probíhá odlišně. To, co však mají všechny oslavy společné, je datum. Tento jarní svátek připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti.

Vzkříšení Ježíše Krista

Anglické Velikonoce plné tradic a oslav


Palačinkový den

Anglické Velikonoce a jejich přichod ohlašuje masopustní úterý (Klikni pro výslovnostShrove Tuesday nebo Klikni pro výslovnostPancake Day). Proč je tento název spojený s palačinkami? Historie napovídá, že se Palačinkový den slaví na počest hospodyně, která v tento den smažila palačinky, když v tu chvílí zaslechla kostelní zvon, který zval ke zpovědi. Ihned vyběhla rychle z domu, aniž by si všimla, že má na sobě ještě zástěru a v ruce drží pánvičku s rozpáleným olejem a palačinkou.

Hon na vajíčka neboli Egg hunt Od té doby se na masopustní úterý pořádají ve městě Olney v hrabství Buckinghamshire i v celé Anglii palačinkové závody, kterých se mohou zúčastnit pouze ženy, které na sobě mají sukni a zástěru, čepeček a v ruce pánvičku s palačinkou, kterou musí v daných intervalech navíc obracet. Vybíhá se v 11.55 a běží se téměř 400 metrů ke kostelu.

V tento den anglické i americké rodiny nasmaží a spořádají mnoho palačinek, které jedí s javorovým sirupem, cukrem, nutellou a citronem. Dávají si tak to, co jim chutná, jelikož se toho budou muset po dalších 40 dní zřeknout v rámci půstu. Ten už ale na anglické Velikonoce dodržuje pouze málo rodin.


hot cross buns

Pojídání Hot cross buns

Na Velký pátek (Klikni pro výslovnostGood Friday) anglických Velikonoc mají pracující volno a školáci prázdniny. Typickým pokrmem, který se v tento den jí, je Klikni pro výslovnostHot Cross Bun, tedy sladká bulka s rozinkami, která je zdobená křížem z cukrové polevy. Na Velký pátek také děti kupují a rozdávají svým přátelům velikonoční dárky, většinou jsou to čokoládová vajíčka (Klikni pro výslovnostchocolate Easter egg) a další sladkosti.


Čokoládová vejce místo kraslic

Sobotní večery jsou v anglických, ale spíše v amerických, rodinách věnované zdobení vajíček. Obecně se v Anglii a Americe zdobení vajec netěší velkému zájmu. Velikonoční velká čokoládová vajíčka se především kupují v supermarketech a jsou zabalená v krabici známých výrobců Mars, KitKat, Cadbury nebo jsou na vajíčkách obrázky superhrdinů a postav z pohádek. Hon na vajíčka neboli Egg hunt Žádné kraslice ani kuřátka a zajíčky na vajíčkách nenajdete, stejně tak, jako se nesetkáte s pečením velikonočního beránka (Klikni pro výslovnostbutter lamb). V čase anglických Velikonoc nosí dětem vajíčka Velikonoční zajíc (Klikni pro výslovnostEaster Bunny/Klikni pro výslovnostRabbit/Klikni pro výslovnostHare), který čokoládová vajíčka v noci ze soboty na neděli rozmístí po celém domě, většinou na zahradě.


Egg hunt

Velký den oslav a veselí spadá na neděli. V neděli se pořádá hon na vajíčka, anglicky zvaný Klikni pro výslovnostEgg hunt, který je mezi dětmi velmi oblíbený. Hned ráno jak se vzbudí, utíkají na zahradu, kde v trávě a dalších skrýších hledají čokoládová vajíčka, která Velikonoční zajíc, symbol Velikonoc, v noci schoval. Své úlovky mohou hned mlsat. Při příležitosti Klikni pro výslovnostEaster egg hunt se pořádají velká společenská setkání a děti z mnoha rodin hledají vajíčka na zahradě společně. Pak všichni odchází na nedělní bohoslužbu (Klikni pro výslovnostEaster vigil). Oblíbeným velikonočním pokrmem je v rodinách, které nedrží půst, jehněčí se sladkými bramborami a mladá jarní zelenina nebo pečená šunka. Velikonoční nedělí tyto svátky končí.


Tradice, které se příliš nedodržují

Klasickou českou pomlázku (Klikni pro výslovnostEaster whip), kdy chlapci splétají kocary a šlehají s nimi dívky výměnou za vajíčka, pokládají američané a angličané za násilnou a jsou nad ní pohoršeni. Tradici, která se jí však vyrovná, je přivazování mužů k židli a vymáhání výkupného. Na tu následující den navazuje přivazování žen, avšak výkupným už nejsou peníze, ale polibek.

Easter bonnet Hezkou tradici na anglické Velikonoce drží také některé školy a školky, kde děti vyrábí velikonoční klobouky, zvané Klikni pro výslovnostEaster bonet, které by se měly nosit na nedělní bohoslužbu. Děti mezi sebou soutěží o nejkrásnější klobouk, který vyrobí pro sebe nebo pro členy své rodiny. Klobouky se vyrábí z papíru nebo látky a zdobí se motivy květin, zajíčků, kuřátek nebo vajíček.

Egg rolling Klikni pro výslovnostEgg rolling, tak se jmenuje tradice, která již podle svého názvu napovídá o soutěži v kutálení vajíček. Na vyvýšeném místě nebo kopci se sejdou děti či rodiny a pouští svá vajíčka dolů. Čí vajíčko se dokutálelo nejdál, ten vyhrál.
Ve Spojených státech je Klikni pro výslovnostEaster Egg Roll tradiční událost, která se pořádá i na jižním trávníku Bílého domu (Klikni pro výslovnostWhite House South Lawn) každé Velikonoční pondělí pro děti ve věku do 13 let a jejich rodiče.

Anglické velikonoční básničky

Klikni pro výslovnostEaster Bunny Velikonoční říkanka Easter Bunny

Two long ears,
four strong legs,
hop hop hop,
bring us eggs.
Easter Bunny, Easter Bunny,
hop hop hop.
Easter Bunny, Easter Bunny,
please don’t stop.

Easter Bunny

Klikni pro výslovnostEaster Surprise

Easter eggs, Easter eggs, Easter eggs,
yellow and blue, candy sweet, pretty and funny,
Easter eggs, Easter eggs, but … 
for me and you. are yum to eat. where is the Easter bunny.

Easter (Velikonoce) - slovníková mapa

Slovíčka a slovní zásoba

Pár užitečných výrazů, které by se vám při konverzaci v anglickém jazyce mohly hodit najdete i v této zajímavé slovníkové mapě s tematikou Velikonoc, která nám byla poskytnuta portálem KreativníSlovník.cz. K umístění této mapy na naše stránky poskytnul laskavý souhlas její autor Tomáš Bednář.

Velikonoční kalendář


Anglický výraz Český výraz
Klikni pro výslovnostAsh / Holy WednesdayPopeleční středa (46. den před Velikonoční nedělí)
Klikni pro výslovnostthe last week of Lentposlední týden půstu
Klikni pro výslovnostHoly Week (the week before Easter)Svatý / Pašijový týden (před Velikonocemi od neděle do soboty)
Klikni pro výslovnostPalm / Passion SundayKvětná neděle
Klikni pro výslovnostHoly MondayModré / Žluté pondělí
Klikni pro výslovnostHoly TuesdayŠedivé úterý
Klikni pro výslovnostHoly WednesdayŠkaredá / Sazometná středa
Klikni pro výslovnostHoly / Maundy ThursdayZelený čtvrtek
Klikni pro výslovnostGood FridayVelký pátek
Klikni pro výslovnostHoly SaturdayBílá sobota
Klikni pro výslovnostEaster SundayBoží hod (Velikonoční neděle)
Klikni pro výslovnostEaster MondayVelikonoční neděle

Užitečné velikonoční pojmy


Anglické fráze Fráze v češtině
Klikni pro výslovnostA tradition of spanking is carried out in the morning on Easter Monday.Dle tradice se na pomlázku chodí ráno na Velikonoční pondělí. (platí jen pro střední a východní Evropu)
Klikni pro výslovnostbunny (a child's word for a rabbit)králíček (dětský výraz pro králíka)
Klikni pro výslovnostEaster basketVelikonoční košíček
Klikni pro výslovnostEaster bonnetVelikonoční klobouk
Klikni pro výslovnostEaster customsVelikonoční zvyky
Klikni pro výslovnostEaster egg (a hand painted or otherwise decorated egg)Kraslice (ručně nebo jinak zdobené vajíčko)
Klikni pro výslovnostEaster egg hunt"hon na vajíčka"
Klikni pro výslovnostEaster hareVelikonoční zajíc
Klikni pro výslovnostEaster whip (a braided whip made from pussy willow twigs)Pomlázka (pletený bič vyrobený z větviček vrbových proutků)
Klikni pro výslovnostHappy Easter!Veselé Velikonoce!
Klikni pro výslovnostHave a blessed Easter!Požehnané Velikonoce!

Anglické Velikonoce jsou spjaty s mnoha hezkými zvyky a tradicemi, které jsou konány především pro děti. České Velikonoce sice probíhají trochu jinak, avšak je dobré obohatit se a inspirovat sebe nebo své okolí o nové poznatky ze zahraničních oslav Velikonoc.

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na stránku s dalšími svátky a významnými dny nebo se podívat na nejbližší svátek v kalendáři, kterým je Den otců (Father's Day).

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!