Počasí anglicky

Angličtina bez biflování / Zajímavosti o angličtině / Počasí anglicky

Obsah - navigace

Počasí Klikni pro výslovnost(weather), i když si to někdy zcela neuvědomujeme, je každodenní součástí našeho života. Nikdy nevíte, kdy se vám pár slovíček může hodit. Hlavně proto, abyste porozuměli předpovědi počasí Klikni pro výslovnost(weather forecast), věděli o případných srážkách Klikni pro výslovnost(precipitation) a předešli tak zmoknutí Klikni pro výslovnost(getting wet) tím, že si třeba s sebou vezmete deštník Klikni pro výslovnost(umbrella) nebo pláštěnku Klikni pro výslovnost(raincoat).

Nejdůležitější hodnotou pro většinu lidí je teplota Klikni pro výslovnost(temperature). Měří se teploměrem Klikni pro výslovnost(thermometer) a její jednotkou je stupeň Klikni pro výslovnost(degree). V Anglii se používají Celsiovy stupně Klikni pro výslovnost(degrees Celsia); které jsou v některých případech označovány jako stupně centigrade Klikni pro výslovnost(centigrade). V USA se ale používají stupně Fahrenheitovy Klikni pro výslovnost(degrees Fahrenheit).

Samotné počasí je ovlivněno klimatem Klikni pro výslovnost(climate) a současným ročním obdobím Klikni pro výslovnost(season).

teploměr - thermometer

Roční období


Jaro Klikni pro výslovnost(Spring)


Jaro začíná na naší severní polokouli Klikni pro výslovnost(Northern Hemisphere) 21. března. Příroda Klikni pro výslovnost(nature) se probouzí po zimě. Dny se prodlužují Klikni pro výslovnost(extend), počasí se otepluje Klikni pro výslovnost(weather gets warmer), sníh se rozpouští Klikni pro výslovnost(melt), rostliny rozkvétají Klikni pro výslovnost(bloom) a  ti co mají sennou rýmu Klikni pro výslovnost(hay fever), tak mohou trpět kvůlu alergenům Klikni pro výslovnost(allergens).

jaro

Léto Klikni pro výslovnost(Summer)


Leto

Po jaru přichází 21. června léto. Jedná se o nejteplejší období Klikni pro výslovnost(the hottest season) ze všech. Dny jsou nejdelší Klikni pro výslovnost(longest days) a noci logicky nejkratší Klikni pro výslovnost(shortest nights). Většina lidí má léto spojeno s horkem Klikni pro výslovnost(hot weather). Co je také velmi oblíbenou věcí na létu, hlavně u školáků, jsou prázdniny Klikni pro výslovnost(holiday). Někteří jezdí kempovat Klikni pro výslovnost(camp) a spí ve stanu Klikni pro výslovnost(sleep in a tent). Jiní odjíždí na letní tábor Klikni pro výslovnost(summer camp) nebo cestují Klikni pro výslovnost(travel) třeba k moři a tráví čas na pláži Klikni pro výslovnost(spend time on a beach).

Podzim Klikni pro výslovnost(Autumn)


23. září je den, kdy přichází podzim. Venku se postupně ochlazuje, dny se zkracují a příroda se připravuje na zimu. Listnaté stromy Klikni pro výslovnost(trees) a keře Klikni pro výslovnost(bushes), které patří mezi opadavé Klikni pro výslovnost(deciduous), shazují listí Klikni pro výslovnost(shedding of leaves). Jelikož je pro podzim typické větrné počasí Klikni pro výslovnost(windy), jsou často na polích Klikni pro výslovnost(fields) a loukách Klikni pro výslovnost(meadows) vidět děti, které pouštějí draka Klikni pro výslovnost(fly a kite).

podzim

Zima Klikni pro výslovnost(Winter)


Zima

Zima začíná až těsně před Vánoci - 21. prosince. K tomuto období neodmyslitelně patří hlavně sníh Klikni pro výslovnost(snow) a mrazy Klikni pro výslovnost(freeze). To je způsobeno sklonem zemské osy Klikni pro výslovnost(axis), která je odkloněna od slunce. Přesto však typické zimní počasí nebývá v posledních letech úplně pravidlem. Pokud ale opravdu nasněží, dá se provozovat spoustu aktivit. Děti staví sněhuláky Klikni pro výslovnost(make snowmen) nebo iglú Klikni pro výslovnost(build an igloo), chodí sáňkovat Klikni pro výslovnost(sledge) a koulují se Klikni pro výslovnost(snowball fighting). V případě, že jsou mrazy Klikni pro výslovnost(frosts) opravdu tuhé a zamrzne nějaká vodní plocha v led Klikni pro výslovnost(ice), najde se spousta lidí, kteří vyrazí bruslit Klikni pro výslovnost(ice skate).

Konkrétní případy počasí


Slunečné dny Klikni pro výslovnost(Sunny days)

V letních dnech je většinou obloha jasná Klikni pro výslovnost(clear) nebo polojasná Klikni pro výslovnost(partly cloudy). Slunce Klikni pro výslovnost(sun) svítí a někdy pofukuje i slabý vánek Klikni pro výslovnost(breeze). Pokud je sluneční svit Klikni pro výslovnost(sunshine) dost silný, venku bývá teplo Klikni pro výslovnost(hot) a pokožka se může opálit Klikni pro výslovnost(tan), či v horším případě rovnou spálit Klikni pro výslovnost(sunburn). Proto je vždy lepší se namazat slunečním krémem Klikni pro výslovnost(sunscreen). Člověk by také měl dodržovat pitní režim Klikni pro výslovnost(stay hydrated) a nosit pokrývku hlavy Klikni pro výslovnost(hat), aby nedošlo k úpalu Klikni pro výslovnost(sunstroke). Nedílnou součástí těchto dnů jsou i sluneční brýle Klikni pro výslovnost(sunglasses).

slunečno

Pokud se jedná o typické letní dny, teplota může být hodně vysoká a může být opravdu vedro Klikni pro výslovnost(boiling hot). Když k tomu ještě dlouho nezaprší, vzduch bývá dusný Klikni pro výslovnost(sultry). Tomuto až extrémnímu počasí říkáme vlna veder Klikni pro výslovnost(heat-wave).

Deštivé dny Klikni pro výslovnost(Rainy days)

deštivo

Třeba typický podzimní den bývá chladný Klikni pro výslovnost(chilly) a zatažený Klikni pro výslovnost(cloudy). Je větrno Klikni pro výslovnost(windy), mlhavo Klikni pro výslovnost(foggy) a deštivo Klikni pro výslovnost(rainy). Výsledkem přeháněk Klikni pro výslovnost(showers) je vlhký Klikni pro výslovnost(humid) vzduch, louže Klikni pro výslovnost(puddles) a bláto Klikni pro výslovnost(mud).

V případě, kdy jen velmi lehounce poprchá, říkáme tomu mrholení Klikni pro výslovnost(drizzle). Pravým opakem je silný déšť Klikni pro výslovnost(heavy rain). Lidé proti promočení Klikni pro výslovnost(soaking) nosí deštník Klikni pro výslovnost(umbrella) nebo pláštěnku Klikni pro výslovnost(raincoat) a na nohou gumáky Klikni pro výslovnost(wellingtons). V této době spoustu lidí onemocní rýmou Klikni pro výslovnost(cold) kvůli oslabené imunitě Klikni pro výslovnost(weakened immunity).

Chladné a zimní dny Klikni pro výslovnost(Cold and winter days)

S pojmem „zima“ si většina lidí spojí sníh Klikni pro výslovnost(snow). Když teplota není úplně pod bodem mrazu a sněhové vločky Klikni pro výslovnost(snowflakes) padají zároveň s kapkami deště Klikni pro výslovnost(raindrops), říkáme tomu plískanice Klikni pro výslovnost(sleet). Zatímco pokud je opravdu mráz Klikni pro výslovnost(frost), můžeme se setkat se sněhovou bouří Klikni pro výslovnost(snowstorm). Základní výbavou do studeného počasí je čepice Klikni pro výslovnost(hat), šála Klikni pro výslovnost(scarf) a rukavice Klikni pro výslovnost(gloves). Pokud to člověk podcení, hlavně v opravdu mrazivých oblastech planety, může mít omrzliny Klikni pro výslovnost(frostbites).

sněhová nadílka

Extrémní případy počasí


Bouře Klikni pro výslovnost(Thunderstorm)

bouře

Především v létě se setkáváme s bouřkami, které doprovází hromy Klikni pro výslovnost(thunders), blesky Klikni pro výslovnost(lightnings) a vichřice Klikni pro výslovnost(gale). Je to však maličkost v porovnání s hurikánem Klikni pro výslovnost(hurricane) nebo tornádem Klikni pro výslovnost(tornado).

V našich přírodních podmínkách představuje hrozbu spíše krupobití Klikni pro výslovnost(hailstorm). Kroupy Klikni pro výslovnost(hails) totiž mohou zničit značnou část úrody nebo auta. Pokud prší soustavně několik dní v kuse, zvedne se hladina řeky Klikni pro výslovnost(river level) a většinou nastanou záplavy Klikni pro výslovnost(floods).

Sněhová bouře Klikni pro výslovnost(Snowstorm)

V mrazech se setkáváme se sněhovou bouří neboli vánicí Klikni pro výslovnost(blizzard). Pokud ale není dostatečně zima, utvoří se náledí Klikni pro výslovnost(slippery ice). V opačném případě pak vznikají jiné kalamitní situace Klikni pro výslovnost(calamity situations), jako kolaps dopravy Klikni pro výslovnost(transport collapse) nebo přetržení elektrického vedení Klikni pro výslovnost(power line break).

sněhová bouře

Období Sucha Klikni pro výslovnost(Drought period)

sucho

Pokud se jedná o typické letní dny, teplota vyšplhá opravdu vysoko a je vedro Klikni pro výslovnost(boiling hot). Když k tomu ještě dlouho nezaprší, vzduch bývá dusný Klikni pro výslovnost(sultry). Tomuto až extrémnímu počasí říkáme vlna veder Klikni pro výslovnost(heat-wave). Zem je vyschlá Klikni pro výslovnost(dry) a je nutné zalévat Klikni pro výslovnost(water) rostliny.


Slovní zásoba


Základní slovíčka
český textanglický překladčeský textanglický překlad
blesk klikni pro výslovnostlightning prázdniny klikni pro výslovnostholiday
bouře klikni pro výslovnostthunderstorm příroda klikni pro výslovnostnature
bruslení klikni pro výslovnostice skate roční období klikni pro výslovnostseason
cestovat klikni pro výslovnosttravel rukavice klikni pro výslovnostgloves
čepice klikni pro výslovnosthat rýma klikni pro výslovnostcold
deštník klikni pro výslovnostumbrella sáňkovat klikni pro výslovnostsledge
horko klikni pro výslovnosthot weather slunce klikni pro výslovnostsun
hrom klikni pro výslovnostthunder sluneční brýle klikni pro výslovnostsunglasses
hurikán klikni pro výslovnosthurricane sluneční svit klikni pro výslovnostsunshine
iglú klikni pro výslovnostigloo sněhové vločky klikni pro výslovnostsnowflakes
jaro klikni pro výslovnostspring sníh klikni pro výslovnostsnow
kapky deště klikni pro výslovnostraindrops spálení od slunce klikni pro výslovnostsunburn
kempovat klikni pro výslovnostcamp spát ve stanu klikni pro výslovnostsleep in a tent
keř klikni pro výslovnostbush stromy klikni pro výslovnosttrees
led klikni pro výslovnostice stupeň klikni pro výslovnostdegree
letní tábor klikni pro výslovnostsummer camp šála klikni pro výslovnostscarf
léto klikni pro výslovnostsummer teplo klikni pro výslovnosthot
ppálení klikni pro výslovnosttan teplota klikni pro výslovnosttemperature
ppalovací krém klikni pro výslovnostsunscreen tornádo klikni pro výslovnosttornado
pláštěnka klikni pro výslovnostraincoat větrno klikni pro výslovnostwindy
pláž klikni pro výslovnostbeach zataženo klikni pro výslovnostcloudy
počasí klikni pro výslovnostweather zima klikni pro výslovnostwinter
podzim klikni pro výslovnostautumn / fall (BrE / AmE) zalévat klikni pro výslovnostwater
Pokročilá slovíčka
český textanglický překladčeský textanglický překlad
celsiovy stpně Klikni pro výslovnostdegrees Celsium polojasno Klikni pro výslovnostpartly cloudy
deštivé dny Klikni pro výslovnostrainy days polokoule Klikni pro výslovnostHemisphere
deštivo Klikni pro výslovnostrainy prodloužit Klikni pro výslovnostextend
dodržovat pitný režim Klikni pro výslovnoststay hydrated promočení Klikni pro výslovnostsoaking
elektrické vedení Klikni pro výslovnostpower line předpověď počasí Klikni pro výslovnostweather forecast
Fahrenheitovy stupně Klikni pro výslovnostdegrees Fahrenheit rozkvést Klikni pro výslovnostbloom
gumáky / galoše Klikni pro výslovnostwellingtons rozpustit Klikni pro výslovnostmelt
hladina řeky Klikni pro výslovnostriver level shazovat listí Klikni pro výslovnostshedding of leaves
chladno Klikni pro výslovnostchilly silný déšť Klikni pro výslovnostheavy rain
kalamita Klikni pro výslovnostcalamity slabý vítr / vánek Klikni pro výslovnostbreeze
klima / podnebí Klikni pro výslovnostclimate slunečné dny Klikni pro výslovnostsunny days
kolaps dopravy Klikni pro výslovnosttransport collapse sněhová bouře Klikni pro výslovnostsnowstorm
koulovat se Klikni pro výslovnostsnowball fighting sněhulák Klikni pro výslovnostsnowman
kroupy Klikni pro výslovnosthails srážky Klikni pro výslovnostprecipitation
krupobití Klikni pro výslovnosthailstorm teploměr Klikni pro výslovnostthermometer
mlhavo Klikni pro výslovnostfoggy úpal Klikni pro výslovnostsunstroke
mráz Klikni pro výslovnostfrost vánice Klikni pro výslovnostblizzard
mrazy Klikni pro výslovnostfreeze vichřice Klikni pro výslovnostgale
mrholení Klikni pro výslovnostdrizzle záplavy / povodně Klikni pro výslovnostfloods
náledí Klikni pro výslovnostslippery ice dusný vzduch / dusno Klikni pro výslovnostsultry air
omrzliny Klikni pro výslovnostfrostbites období sucha Klikni pro výslovnostdrought period
oslabená imunita Klikni pro výslovnostweakened immunity vedro Klikni pro výslovnostboiling hot
plískanice Klikni pro výslovnostsleet vlna veder Klikni pro výslovnostheat-wawe

Kam dál?

Chcete si nově naučená slovíčka procvičit? Vyzkoušejte naše speciální testy na základní a pokročilou slovní zásobu.

Můžete se vrátit zpět na praktický rozcestník Zajímavosti o angličtině nebo se rovnou podívat na tematickou stránku měsíce anglicky, kde najdete názvy kalendářních měsíců v angličtině a spoustu dalších užitečných informací.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!