Labor Day neboli Svátek práce

Svátek práce

Angličtina bez biflování / Významné dny / Svátek práce (Labor Day)

Stejně jako v České republice, se i v USA a Kanadě slaví Svátek práce. Nepřipadá však na 1. května, jako je tomu u nás, ale na první pondělí v měsíci září. Pro tento rok (2018) se tedy Svátek práce, neboli v angličtině Klikni pro výslovnostLabor Day, slaví 3. září.

Labor Day nebo Labour Day lidem v USA i Kanadě připomíná, že již neformálně končí léto a následující den dětem začíná školní docházka. Tento den oslavuje práci a řadí se mezi státní svátky, proto většina Američanů nepracuje.

Je třeba ještě upozornit na rozdíl v názvu. Zatímco Labor Day se běžně užívá v USA, v Kanadě se používá Labour Day.

Labor Day

Jak svátek vznikl?

Svátek vznikl na konci 19. století, kdy se rozrůstaly odbory, a tak odboráři v roce 1880 navrhli, že by měl být určen den, který bude práci oslavovat. Labor Day byl podpořen Ústředním svazem odborů (Klikni pro výslovnostCentral Labor Union), a tak byl v New Yorku pořádán první oslavný průvod. V roce 1887 Oregon jako první stát v USA zavedl Labor Day jako státní svátek. V roce 1894, kdy se svátek práce stal federálním svátkem, jej už oficiálně slavilo 30 států USA. V dnešní době už všechny státy USA a Kanada uznávají Labor Day jako státní svátek.

Jak se Labor Day slaví?

Labor Day Oslavy Labor Day jsou většinou spojeny s pořádáním oblíbeného grilování, takzvaného Klikni pro výslovnostbarbecue, a Klikni pro výslovnost„pig roasts“, které je i u nás oblíbené jako opékání selete. Ve velkém stylu jsou práce a konec léta oslavovány také prostřednictvím průvodů, které se konají v ulicích měst a jsou spojeny s velkým festivalem. Ulice, kterými průvod vede, jsou vyzdobeny americkou trikolorou (bílá, červená, modrá), vidět můžete vlajky, transparenty, brány z balonků, kostýmy, konfety a podobné ozdoby.

Američané si užívají prodloužený víkend a schází se se svými rodinami a přáteli. Labor Day se považuje za velmi významný svátek. Často si také Američané berou dvoutýdenní dovolenou právě na konci prázdnin, kterou Labor Day víkendem ve sváteční pondělí zakončují.

Po 5. září, tedy na konci léta, přichází na řadu podzimní hry. Univerzitní týmy začínají hrát první zápasy amerického fotbalu a dalších oblíbených sportů.

Zajímavosti

 • Jelikož je Labor Day posledním neoficiálním dnem léta, můžete si na sebe naposledy vzít bílé oblečení.
 • Za neoficiální začátek léta je v USA brán Klikni pro výslovnostMemorial Day, který je na konci května.
 • Labor Day a víkend s ním spojený přináší zákazníkům mnoho slev a výhodných koupí v obchodech, zejména pokud pořizujete dětem pomůcky do školy. Obchodníci s papírenským zbožím a školními pomůckami se proto na toto období velmi těší.
 • Rok Datum Den
  2016 5. září Pondělí
  2017 4. září Pondělí
  2018 3. září Pondělí
  2019 2. září Pondělí
  2020 7. září Pondělí

  Pozn.: Jak je z tabulky vidět, v roce 2018 připadá Labor Day na 3. září.

  Kam dál?

  Můžete se vrátit zpět na stránku s dalšími svátky a významnými dny nebo se podívat na nejbližší svátek v kalendáři, kterým je Halloween.

  Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

  Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!