Tip č. 7: Učte se pasivně

Angličtina bez biflování / 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk / Učte se pasivně

Nemáte čas učit se každý den poctivě cizí jazyk? Nemusíte cítit žádné výčitky, protože to je naprosto normální. I když si nenajdete chvilku na to, abyste si v klidu sedli a soustředili se na studium, přesto můžete pro své studium něco udělat – a hlavně vás pak nebude trápit svědomí.

V předchozím tipu jste mohli vidět, že i zábavně a bez velkého úsilí se můžete něco naučit. Zdá se vám to šílené? Tak se na to podívejme zblízka…

Při studiu cizího jazyka jsou důležité oba přístupy – aktivní i pasivní. Pokud se učíte aktivně, znamená to, že se studiu věnujete na 100 %. Nic vás nerozptyluje a vy sedíte u učebnice nebo počítače a snažíte se toho co nejvíc pochopit a vstřebat. To je ideální stav, ve kterém se nejvíce naučíte.


Když to nejde aktivně…

Kromě toho ale můžete studovat i pasivně. Pasivní studium sice není tak účinné, ale přesto se určité výsledky dostaví. Pasivně studujete poslechem výukových či jiných cizojazyčných nahrávek při nějaké jiné činnosti. Můžete poslouchat film v originále, zahraniční rozhlasovou stanici nebo vaše výukové nahrávky při žehlení, vaření, lepení modelů letadel apod.

Čeho tím dosáhnete? Velmi důležité je to, že vstřebáte melodii a rytmus jazyka. Když se pak budete učit aktivně, snadněji docílíte správné výslovnosti a vaše intonace bude znít přirozeněji. Neméně důležitá je také pasivní znalost slovní zásoby. I když jen posloucháte anbsp;nevěnujete jazyku příliš pozornost, pochytíte a zapamatujete si řadu slovíček. Nedokážete je sice použít, ale když na ně někde znovu narazíte, porozumíte jim a vzpomenete si, že už jste je někde slyšeli a co vlastně znamenají. Taková slovíčka si pak při aktivním studiu zapamatujete mnohem snadněji, než slovíčka úplně neznámá.


Příprava na aktivní studium

Z toho vyplývá, že pasivní studium jazyka funguje jako podpora pro studium aktivní. Pokud nemáte čas, nebo nejste na studium dostatečně soustředění, tak si nemusíte nic vyčítat. Najděte si jinou činnost, u které můžete studovat pasivně a můžete mít dobrý pocit, že si děláte „přípravu“ pro své studium.

Dobrý pocit je důležitý, protože vás motivuje k dalšímu studiu. Pokud si výuku budete spojovat s nepříjemnými pocity (ať už je to špatné svědomí z nedostatku času nebo trapné pocity ze špatné výslovnosti či neznalosti slovíček v hromadných kurzech) dříve či později studium vzdáte.

Proto poslouchejte cokoli v cizím jazyce při jakékoliv činnosti, ať už doma, v autě nebo třeba v práci, je-li to možné. Nemusíte se na nahrávky přímo soustředit, a přesto vám toto pasivní studium pomůže k lepším výsledkům.


Kam dál?

Na tip č. 8: Povídejte si, ale ne česky
Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk

Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.

Pokud máte doporučení na nějaký další tip, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom svým přátelům. Děkujeme!