Guy Fawkes Night

Angličtina bez biflování / Svátky a významné dny / Guy Fawkes Night

Klikni pro výslovnostGuy Fawkes Night nebo také Klikni pro výslovnostBonfire Night, v českém překladu Táboráková noc či Noc Guye Fawkese se každoročně slaví ve Velké Británii 5. listopadu. Tento svátek připomíná a je současně díkůvzdáním za odhalení spiknutí a útoku na parlament a krále Jakuba I., kterému se říká Spiknutí střelného prachu nebo-li Klikni pro výslovnostGunpowder Plot.

Jak se slaví?

Během této noci se tradičně po celé Anglii konají oslavy, na kterých se zapalují hranice, ohně a k nim se v poslední době přidávají i ohňostroje nebo-li Klikni pro výslovnostfireworks. Samotná tradice zapalování ohňů a odpalování ohňostrojů vznikla na základě oslav Angličanů právě zapalováním ohňů, když se dozvěděli, že jejich král přežil atentát a monarchie byla zachráněna.

Dříve byl svátek velmi protikatolický a lidé často upalovali figuríny nenáviděných osob (např. papeže atp.). Tato tradice se do dnešních dob téměř neudržela.

Oheň

Spiknutí střelného prachu (Klikni pro výslovnostGunpowder Plot)

Samotné spiknutí, jež dalo vzniknout tomuto svátku, se odehrálo 5. listopadu 1605. Katolická šlechta si dala za cíl zabít krále Jakuba I., jeho rodinu a parlament. Přípravy na tento čin začaly již v květnu 1604 a záminka pro tento čin byla, že Jakub podporoval katolíky méně, než předpokládali, dokonce měl spíše nepřátelský vztah ke katolíkům. Někteří spiklenci ale varovali své přátele, aby v tu noc do parlamentu nešli, a tak se zpráva o chystaném spiknutí dostala až ke státnímu sekretáři. Spiklenci i přes odhalení pokračovali a v noci 5. listopadu byl při prohledávání sklepení Sněmovny lordů objeven Klikni pro výslovnostGuy Fawkes se střelným prachem a hranicí dřeva. On a další 3 vzbouřenci byli popraveni.

Guy Fawkes

Klikni pro výslovnostGuy Fawkes

Narodil se 13. dubna 1570 v Yorku a byl popraven 31. ledna 1606 na dvoře katedrály svatého Pavla. Povoláním byl voják, vyznáním katolík. Byl jedním z hlavních realizátorů konečné fáze útoku, plán byl však vyzrazen, Klikni pro výslovnostGuy Fawkes dopaden a popraven za zradu a pokus o vraždu.

Masku s jeho podobiznou nyní používá za svůj symbol především hnutí Anonymous, což je aktivistické hnutí, které z části tvoří hackeři. Maska se ale také používá při různých protestech, kde se Anonymous neangažuje. Kromě toho se Klikni pro výslovnostGuy Fawkes také stal inspirací pro hlavní postavu komiksu V jako Vendeta.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům na sociálních sítích. Děkujeme!