Jak se slaví Den matek?

Den matek (Mother's Day)

Angličtina bez biflování / Významné dny / Den matek (Mother's Day)

Stejně jako v České republice, se i v celém světě slaví druhou květnovou neděli svátek všech matek - Klikni pro výslovnostMother's Day (Den matek).

V tento den se oslavuje mateřství, maminky a mateřské pouto k celé rodině a  okolí. Jak se tento den slaví v Anglii a USA, jaké dárečky a tradice jsou populární a jaká je historie tohoto svátečního dne? To vše se dozvíte v našem dnešním článku, věnovaném dni všech maminek.

Den matek

Historie

Během 19. století se řada skupin žen snažila prosadit svátek, který by byl spojen s aktivitami ve prospěch míru a proti válce. Tyto skupiny žen pořádaly častá setkání matek, jejichž synové bojovali nebo zemřeli ve válce. S myšlenkou věnovat jeden den v roce maminkám přišla v roce 1907 jako první Anna Jarvis, která v Západní Virginii bojovala za práva matek. Právě ona chtěla spojit rodiny, které byly rozděleny během občanské války. Její přání byla vyslyšena.

O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální Den matek, který se bude konat každou druhou květnovou neděli. Symbol poděkování všem maminkám byl karafiát. V tento den žádná maminka nepracovala, neuklízela ani nevařila. Vše za ni obstarávaly děti. Maminkám byla posílána přáníčka a dárky, které byly nejčastěji vyrobené ručně.

Tradice na Den matek

Simnel Cake - koláč V Anglii i USA se Den matek slaví o něco více a slavnostněji, než je tomu v Česku. Je to opravdový sváteční den. Restaurace a další podniky dávají s dostatečným předstihem vědět, že si rodiny mohou na tento svátek rezervovat místa pro velkolepou večeři. V Anglii i USA jsou totiž maminky obdarovány tím, že nemusí vařit, ale na rodinnou večeři se jde do restaurace. Tradicí je i návštěva kostela a kupování karafiátů všem maminkám.

Velmi populární je i posílání blahopřání, které obsahují děkovné a oslavné básničky nebo přání, jsou ozdobena kvítky, srdíčky a velmi často jsou ručně vyrobena. Dle průzkumu tato blahopřání pošle až 50 % domácností. Den Matek je v Anglii i USA velmi zkomercializovaný, lidé utrácí mnoho peněz za dárečky i přání, kterými je zahlcený každý obchod.

Tradiční jsou v Anglii i pikniky, na kterých si rodiny užívají společný čas a dobré jídlo. Mnoho rodin také vyráží na výlet dle maminčina výběru. Důležité jsou hlavně společné zážitky a čas, který společně rodina stráví.

Hezkou tradicí, která se dodržuje v Anglii i USA, je pečení speciálního dortu pro maminky. Jedná se o lehký ovocný koláč pokrytý vrstvou marcipánu. Tradičně jsou tyto koláče zdobeny kuličkami z marcipánu a jmenují se Klikni pro výslovnostSimnel Cakes.

Den matek - datum

Den matek je pohyblivý svátek, ve všech zemích se však slaví druhou květnovou neděli. Proto je třeba hlídat datum, kdy se tento svátek koná. Abyste neztratili přehled a hlavně na tento významný den nezapomněli, přikládáme přehlednou tabulku s daty, kdy se bude Den matek slavit.

Rok Datum Den
2016 8. května Neděle
2017 14. května Neděle
2018 13. května Neděle
2019 12. května Neděle
2020 10. května Neděle

Pozn.: Jak je z tabulky vidět, v roce 2018 připadá Den matek na 13. května.

Happy Mother´s Day

Dárky a přání

Dárky a přáníčka dostávají maminky ke Dni matek po celém světe, Anglie a USA jsou však extrémní případy. Maminky jsou zahlcovány ručně vyráběnými dárky, jako jsou barevná přáníčka, kytičky nebo srdíčka. Ručně vyráběné dárky jsou však v nekonečně mnoha podobách. Přáníčka jsou nabízena také snad v každém obchodě a v nabídce si můžete vybrat z nepřeberného množství od jednoduchých až po obrovská velmi zdobená přání.

Mezi klasické dárky patří i květiny. Tradičně se darují karafiáty, kupují se však i veškeré další druhy řezaných květin, které mají maminky rády. Oblíbenými dárky jsou i krásné šperky, symbolizující lásku dětí k mamince. Prim hrají také prsteny.

Dárek, který uvítá každá maminka, je pozvání na slavnostní večeři, na kterou se však rodina musí připravit i několik měsíců dopředu objednáním v jejich oblíbené restauraci.

Aby si maminky odpočinuly, jsou také často obdarovávány wellness pobyty nebo lázeňskými procedurami, během kterých alespoň na chvíli zapomenou na shon, který je okolo rodiny na každodenním pořádku. Děti své maminky také často berou na příjemné nákupy nebo jim chystají bohaté snídaně se vším, co mají maminky rády.

Přání ke dni matek

Nej máma

Maminko moje milovaná,
přeji Ti, ať jsi stále zdravá.
Taky trochu té lásky,
ať nemáš žádné vrásky.
To Ti ze srdce přeje

Maminko, jsi prostě skvělá

Maminko, jsi prostě skvělá,
od srdce popřát bych chtěla:
Vše nejlepší ke Dni matek,
báječně si užij svátek!

Maminky mají svůj den

Udělej si dneska radost,
starala ses o nás už dost,
teď je, maminko, čas slavit
Den matek a skvěle se bavit.
Všechno nejlepší!


Citát

„Matčina láska k dítěti se nepodobá ničemu jinému na světě. Nezná zákon ani slitování, pronásleduje a drtí všechno, co jí stojí v cestě.”
- Agatha Christie, anglická spisovatelka

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na stránku s dalšími svátky a významnými dny nebo se podívat na podobný svátek, kterým je Den otců.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!