Australské společenství

Austrálie (Australské společenství)

Angličtina bez biflování / Anglicky mluvící země / Austrálie (Australské společenství)

Historie

Kvůli své poloze se Austrálie dlouho vyvíjela zcela odděleně od zbytku světa. Poprvé byla zaznamenána až začátkem 17. století a až v roce 1770 zde zakotvil první Evropan. Už předtím ale evropané tušili, že na jihu je ještě nějaký neznámý kontinent. Odtud také je název Austrálie - původně terra australis incognita = země jižní neznámá. Současní domorodci, pravděpodobně první obyvatelé, přišli před více než 40 000 lety z Asie. V té době se dalo ještě z Asie do Austrálie dostat suchou nohou. Živili se především lovem, a proto do příchodu Evropanů byla příroda Austrálie zcela nezměněna.

Prvním pozorovatelem byl roku 1606 Holanďan Willem Jansz. První zmapovanou oblastí bylo severní a západní pobřeží. Holanďané se ovšem nepokoušeli toto území kolonizovat. Roku 1642 byla Abelem Tasmanem objevena Tasmánie, původně nazvaná Van Diementova země. Prvním Britským objevitelem byl Klikni pro výslovnostJames Cook

Mapoval především jihovýchodní břeh (objevil a pojmenoval Botanický záliv). V přibližně stejné době došlo v Severní Americe k Americké válce za nezávislost. Po vyhlášení Americké nezávislosti nastal pro Británii problém. Ameriku do té doby používali k umístění zločinců odsouzených k vyhnanství. To už nyní nešlo, a tak byla Austrálie vybrána jako nový cíl těchto trestanců. Přesněji to byl Botanický záliv a později Klikni pro výslovnostPort Jackson, z něhož vzniklo Klikni pro výslovnostSydney. Tyto deportace skončily až v roce 1868.


Vlajka Austrálie je z části velmi podobná vlajce Velké Británie. Základem vlajky je modré pole. V levém horním rohu je Klikni pro výslovnostUnion Jack, který má poloviční rozměry. Pod ním je bílá sedmicípá hvězda. 6 cípů zastupuje 6 států a sedmý cíp je společný pro dvě teritoria. V pravé části vlajky jsou další čtyři bílé sedmicípé hvězdy a jedna bílá pěticípá. Ty jsou sestaveny do souhvězdí severního kříže.

Základní informace
Rozloha: 7,686,850 km2 (z toho 0,9 % tvoří voda)
Počet obyvatel: 33,390,141
Hlavní město: Klikni pro výslovnostCanberra
Královna: Alžběta II.
Měna: Australský dolar (AUD)
Státní zřízení: Konstituční monarchie
Hustota zalidnění: 2,6 obyvatel/km2
Nejvyšší hora: Klikni pro výslovnostMount Kosciusko (2230 m n. m.)
Nejnižší místo: Eyreovo moře (-16 m n. m.)
Nejdelší řeka: Klikni pro výslovnostMurray-Darling (3790 km)
Vlajka Austrálie

Vlajka Austrálie

Geografie


Mapa Austrálie

Nejmenším kontinentem světa je právě Austrálie, na které se nachází státy Austrálie, Indonésie a Papua-Nová Guinea. Kontinent je celý obklopen oceánem nebo mořem. Na východě je Austrálie omývána Tichým oceánem, na západě a jihu Tichým oceánem. Arafurské moře na severu odděluje Austrálii od Indonésie, Guiney a Melanésie. Právě v Austrálii můžete najít největší korálový útes zvaný Velký bariérový útes. Mezi další přírodní lákadla patří i Uluru, což je pískovcový monolit, též zvaný jako Ayersova skála (Klikni pro výslovnostAyers Rock). Mezi nejznámější zvířecí obyvatele Austrálie se řadí klokan, medvěd koala nebo ptakopysk.

Významná města

  • Klikni pro výslovnostCanberra
  • Klikni pro výslovnostSydney
  • Klikni pro výslovnostMelbourne
  • Klikni pro výslovnostPerth

Politika

Austrálie je jedním z členů britského společenství národů. Oficiálním názvem však není Austrálie, ale Klikni pro výslovnostCommonwealth of Australia. Vládcem je Britský monarcha reprezentovaný generálním guvernérem na federální úrovni a na úrovni jednotlivých států a teritorií guvernéry.

Ten je jmenován Britským monarchou na doporučení premiéra. Volební období není pevně stavoveno, ale obvykle je pět let. Australský parlament je dvoukomorový. Dolní komora, (Sněmovna reprezentantů) má 150 poslanců, kteří jsou voleni lidem na 3 roky. Horní komora (Senát) má 76 křesel, 12 pro každý stát a 2 pro každé teritorium. Volby do Senátu se konají každé 3 roky, kdy je volena polovina zástupců států a všichni zástupci teritorií.

Opera v Sydney

Opera v Sydney

Významné osobnosti

  • herec Klikni pro výslovnostMel Gibson
  • herec Klikni pro výslovnostHugh Jackman
  • zpěvačka Klikni pro výslovnostKylie Minogue

Kam dál?

Můžete se podívat na svátky a významné dny, které se v Austrálii slaví. Také se můžete vrátit zpět na stránku s dalšími anglicky mluvícími zeměmi nebo se rovnou podívat na jinou anglicky mluvící zemi, kterou je Nový Zéland.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!